تکریم بازنشستگان

تکریم بازنشستگان

تکریم بازنشستگان
به مناسبت فرارسیدن ۲۵ ذی الحجه ۱۴۳۷ هجری قمری برابر با با ششم مهرماه سال ۱۳۹۵، که روز خانواده و تکریم بازنشستگان نامگذاری شده و و سی ام سپتامبر برابر با ۱۰ مهرماه ۱۳۸۵ که به روز جهانی سالمندان اختصاص یافته است خالی از لطف نیست که بر مسائل این گنجهای فراموش شده نیروی انسانی و این درهای گرانبها نگاهی داشته باشیم. البته هر چند تنها یک روز پرداختن به این عزیزان شاید داروی دردهای بی شمار آنان نباشد، اما شاید مرهم کوچکی باشد برای این عزیزان که عمر و جوانی خود را سپری نموده¬اند.

مقدمه تکریم بازنشستگان:
صبح زود مانند همیشه ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‏شود و بعد از ادای نماز و اجرای کمی حرکات ورزشی با گرفتن نان تازه و آماده کردن صبحانه، خانواده را برای خوردن صبحانه خانوادگی از خواب بیدار نموده و بعد از صرف صبحانه و برداشتن کیف و وسایلش به سمت محل کار میرود تا در آنجا فعالیت ۸ ساعته خود را آغاز نماید، بهترین ساعات عمر خود را در محل کار صرف می‏نماید. در محل کار نیز با ارائه آموزشهای گوناگون برای انجام وظایف کاری در عمل بر روی این فرد سرمایه¬گذاری می‏نمایند تا بلکه بتواند بقول معروف تبر خود را بیشتر تیز نموده و درخت¬های بیشتری را قطع نماید. و با علم و تکنولوژی روز نیز آشنا گردیده و به آبادانی و توسعه کشور کمک شایانی نماید. لکن تراژدی این عزیزان از آنجا آغاز می¬شود که این فرد بعد از گذشت ۳۰ سال خدمت یا به وجود آمدن مشکلی در سلامتی فرد، مجبور به کناره گیری از شغل خود می¬گردد و با کوله باری از تجربه و سرمایه¬ گذاری انجام شده بدون هیچگونه انتقال آن به دیگران راهی منزل گردیده تا سالهای باقیمانده عمر را بدون فعالیت مفید کاری طی نماید و به سالهای گذشته جوانی که در ادارات به پیری رسانده فکر نموده و آنها را بارها و بارها برای خود مرور نماید. این است قصه پرغصه بازنشستگان که قرار است تنها در این روز از ایشان تکریم بعمل آید.
آیا یک روز برای تکریم از کسانی که عمرشان، جوانی، شادابی، سلامتی و … را برای اعتلای میهن و کشور گذاشته‏اند، کافی به نظر میرسد. به نظر نگارنده، این تکریم لازم، اما ناکافی است.

اگر همراه با این تکریم که هر سالی یکبار انجام می¬شود، بتوان از تجربیات و افکار ارزشمند این قشر استفاده نمود و چراغ راه آینده جوانان نمائیم، به مراتب لذت و شادی بیشتری نصیب این منابع غنی نیروی انسانی خواهد شد.

نیازهای بازنشستگان

بی شک فردی که سالهای عمر خود را در تلاش و زحمت گذرانده و امور زندگی خویش را با حقوق دریافتی آخر ماه برنامه¬ریزی نموده، پس از فراغت از کار و جدا شدن از محل کار، همزمان با نصف یا ثلث شدن حقوق خود و با راهی خانه بخت کردن فرزندان خود، نیازهایی چه بسا بیشتر برای آنان به وجود خواهد آمد. پر واضح است که باید به این نیازها و دغدغه¬ها، در بیش از تنها یک روز از سال توجه ویژه گردد. چه این دغدغه ها، نیازمند عزم جدی و ایجاد یک نهضت ملی است که بتوان آنها را بصورت ریشه-ای و کامل حل نمود تا فرد بازنشسته پس از فراغت از کار، دیگر دغدغه ای نداشته و یک زندگی آرام را تجربه نماید.

دغدغه های بازنشستگان

پس از سالها کارکردن در دستگاههای اجرائی و در بعضی مواقع، همدمی با بازنشستگان گرامی، اهم دغدغه های این عزیزان را می¬توان به چند بخش اصلی تقسیم بندی نمود:
۱- اشتغال فرزندان بازنشستگان
۲- سلامتی جسم و روان بازنشستگان
۳- درآمد بازنشستگان
۴- اشتغال مجدد بازنشستگان
۵- وضعیت روابط اجتماعی با بازنشستگان

اشتغال فرزندان بازنشستگان

بازنشستگان که خود از والدین این سرزمین نیز می¬باشند، مانند همه مردمان این سرزمین از یکی از خصوصیتهای اصلی مردمان این مرز و بوم، که عاطفی بودن است، ارث می برند. پس یکی از مهمترین اولویتهای بازنشستگان متأهل، اشتغال فرزندان آنها می¬باشد. این بحث یکی از مسائلی که ذهن و روح بازنشستگان گرامی را بسیار مشغول می نماید. اگر مسئولین مربوطه بتوانند در این زمینه راهکارهائی را از نخبگان جامعه گردآوری و بر اساس آن این دغدغه اصلی این قشر باوفا را کم نمایند، قدمی بسیار سودمند در رشد و تعالی کشور برداشته می شود.

سلامت بازنشستگان

دومین مشغله فکری بازنشستگان، مربوط به سلامتی جسم و روح آنان می¬شود. با بالا رفتن سن این عزیزان، و کم شدن قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماریها، سلامتی جسمی این عزیزان تحت الشعاع قرار گرفته و در معرض خطر قرار میگیرند کم شدن حقوق بر اثر بازنشستگی و در نتیجه عدم توانایی برای رسیدگی های منظم پزشکی نیز موجب می¬گردد که همچنان سلامتی یکی از دغدغه¬های بازنشستگان و کهنسالان بشود. توصیه می¬گردد این عزیزان در بخش سلامتی جسم و روح، اولاً با انجام ورزشهای مداوم، مستمر و نه رقابتی و با برنامه ریزی صحیح و بموقع بتوانند از حجم این مسائل کم نمایند و ثانیاً از مسئولین مربوطه نیز درخواست میگردد تا با اصلاح قوانین مربوطه، بتوانند آنها نیز در کم شدن دغدغه های این ارزشمندان فراموش شده، سهمی داشته باشند.

درآمد بازنشستگان

درآمد بازنشستگان پس از ابلاغ حکم بازنشستگی، بعضاً از نصف تا یک سوم حقوق تنزل پیدا کرده با وجودی که تقریباً هر بازنشسته در زمان بازنشستگی، دارای داماد و عروس بوده و در برخی موارد نیز نوه نیز به آنها اضافه می‏گردد. در این زمان، بازنشستگان گرامی نیاز به درآمدی دارند که از عهده معاشرت روزمره و طبیعی با این تازه واردین به خانواده برآیند. و هزینه¬های مترتب بر این روابط و معاشرت ها، با نصف یا یک سوم درآمد زمان اشتغال قابل رفع نخواهد بود. لازمه این امر آن است که بازنشستگان گرامی پس از پایان خدمت و در هنگام دریافت پاداش بازنشستگی(که خود رقم قابل توجهی- حداقل برای قشر کارمند- می باشد)، با سرمایه گذاری آن مبلغ در بورس یا محلهای دیگر، قدمی در جهت رفع مسائل آینده خود بردارد، و از خرید موارد مصرفی و غیر سرمایه¬ای(ماشین و خانه) خودداری نمایند و پس از آن نیز بفکر کارآفرینی با استفاده از تخصص خود یا یادگیری تخصص جدید جهت درآمدزائی باشند. دوم آنکه، مسئولین مربوطه اقداماتی در خصوص افزایش مبالغ دریافتی بازنشستگان و افزایش آن همراه و مساوی با نرخ تورم سالیانه نمایند.

وضعیت روابط اجتماعی با بازنشستگان

دغدغه سوم این قشر خوب و صمیمی، روابط دو جانبه و رفتار با اطرافیان و رفتار اطرافیان با بازنشستگان و کهنسالان می¬باشد. در این جا توصیه می¬گردد که به وسیله رسانه¬های مختلف، برنامه¬های آموزشی کامل و صحیح به هر دو طرف ارائه گردد تا هر دو بتوانند به راحتی همدیگر را درک نموده و در کنار هم از این دوران قشنگ زندگی، لذت و استفاده مناسب را ببرند.
آرزوی من
آرزوی من برای این قشر خوب و عزیز این است که یک جنبش پایدار از طریق تاسیس انجمن ها و مجامع مربوطه در خصوص بازنشستگان و کهنسالان ایجاد شود که به هر فردی در مورد مسائل و دغدغه های بازنشستگی و کهنسالی آموزش داده و خانواده ها و دستگاههای اجرائی را تشویق نماید تا فرهنگ لذت بردن از بازنشستگی را از دوران جوانی آغاز نموده و خود را برای آن دوران با برنامه ریزی منظم و استوار و ورزش مستمر آماده نماید.
به امید آنکه دیگر واژه از کار افتادگی در قاموس هیچ بازنشسته و کهنسالی جائی نداشته باشد.

با تشکر
ولی بختیاری
مشاور کارآفرینی و سلامتی بازنشستگان و کهنسالان

RelatedPost

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.